СТОЛИЧНА ОБЩИНА – РАЙОН КРЕМИКОВЦИ
София, кв. Ботунец, ул. Челопешко шосе 267, вх. Б 029945491, 029945282 sokre@abv.bg http://www.kremikovtsi.acstre.com |
РАЙОН КРЕМИКОВЦИ е един от 24-те района на град София и съществува като административно звено в системата на Столична община от 1978 година. Разположен е в Североизточна част на Столицата, в подножието на Стара планина и заема площ от 272,5 кв.км. Включва десет населени места: кварталите – Враждебна, Челопечене, Ботунец, Кремиковци и Сеславци; селата – Долни Богров, Горни Богров, Яна и Желява; град – Бухово. През неговата територия минават реките Лесновска и Искър.
Населението на района според данни от преброяването през 2011 година е 23 641 души. Жителите са заети предимно в леката промишленост, търговията, земеделието.
Структурата на образователната система на територията на район Кремиковци е оптимално организирана.
Има седем общински детски градини, от които пет са Обединени детски заведения, две Целодневни детски градини, филиал към една от тях и седмична детска ясла.
Общинските училища са седем на брой – две средно общообразователни училища, пет основни училища с два филиала.
В кв. Ботунец има филиал на ЦРД (център за работа с деца).
Културният живот в района се осъществява предимно от културните институции, намиращи се на неговата територия. Във всяко населено място има читалище, Дом на културата – град Бухово и Младежки дом в село Яна. Дейностите им е насочена към всички възрастови групи и включва самодейни състави, клубове и групи по интереси. Застъпени са традиции, фолклор, съвременни танцови и певчески изкуства и театър.
Район Кремиковци има богато историческо минало. За това говорят и обявените за паметници на културата над петдесет обекта с национално и регионално значение.
По живописните склонове на Стара планина, обгърнати в зеленина, са разположени много манастири – средища на духовната култура. Някои от тях са част от Софийската Мала Света гора. Това са: Сеславският манастир Св. Николай Мирликийски, Буховските манастири Света Мария Магдалина и Свети Архангел Михаил, и Кремиковският манастир Св.Георги Победоносец.
Красивата природа и отдалечеността от забързания градски живот са предпоставка за превръщане на част от селищата в района в атрактивна дестинация за селски туризъм.
Районът се обслужва от автобусни линии с номера 12, 14, 117, 118 и 119, тръгващи от Автогара Изток (последна спирка на трамвай № 22), както и № 90. Подробна информация за разписанията може да откриете на сайта на „Център за градска мобилност“
Население:
Брой население според данните на Националния статистически институт от Преброяване на населението и жилищния фонд, проведено през 2011 година.
Забележителности:
Кремиковски манастир Свети Георги
Кремиковски манастир Свети Георги се намира на три км северно от софийския квартал Кремиковци, на южния склон на Стара планина. Куполът на новата църква се вижда отдалеч. За да стигнете до него, е необходимо да минете през главната улица на квартала, която преминава в път и ще ви изведе точно на паркинга пред манастира. Паркингът е голям и достатъчно широк за автобуси и по-голям брой автомобили.
Гробът на Димитър Стефанов Казака
Димитър Казака е четник от ботевата чета и неговият гроб, който се намира в близост до Кремиковския манастир е обявен за паметник на културата през 1979 година.
Светата вода
Това е скално образувание с много красив изглед, където се смята, че тече светена вода
Стъпката на Крали Марко
Образувание навътре в планината, за което се смята, че е стъпка оставена от Крали Марко по време на преходите му през Стара планина.
Връх Готен
1295 м най-високият в софийска планина
За туристите би било много интересен прехода от Кремиковци до село Локорско, също така и до Ябланица. Там можем да видим следните забележителсности:
Църквата Св. Николай
Построена през XVII век. Притежава интересни стенописи и е обявена за паметник на културата. В момента е в процес на реставрация.
Една от резиденциите на Тодор Живков- ловен дом
Построена през периода 1979-1980 година и разположена на територия от около 5000 хектара. Собственост на резиденцията са и две езера подходящи за риболов, които са на разположение на почиващите по всяко време. В района при естествени условия се развъждат лопатар, сърна, благороден елен, дива свиня, които са предмет на ловен туризъм.
История, исторически събития, митове и легенди.
Една от най-интересните легенди разкавани по този край е свързана с т. нар. Света вода.
Смята се, че по време на турското робство, когато българите били преследвани и убивани, а девойките били насилвани една девойка в опита си да избяга от турските изверги се хвърля от една скала и предпочела смъртта пред това да се даде на своите мъченици. От тогава от скалата потекла вода, за която се смята, че е свещена. Всеки посетител, който дойде на Светата вода и си пожелае нещо от сърце и след това отпие от водата, то неговото желание се сбъдва. Именно тази легенда привлича много туристи, които вярват в силите на водата, а и гледката на скалата, която сякаш е прегърнала девойката е невероятна.
Друг интересен мит се носи и за скривалища в поднжието на планината, за които се смята, че са проходи, които достигали до резиденцията на Тодор Живков. Местните хора твърдят, че при евентуална война през този проход могат да избягат или да се скрият страшно много хора, защото има предположения, че той преминава през цяла Стара планина.
Администрация
РЪКОВОДСТВО
ЛИЛИЯ ДОНКОВА – КМЕТ
ИЛИАНА ПАВЛОВА – СЕКРЕТАР
ОБЩА АДМИНИСТРАЦИЯ
ГЕОРГИ РАЙЧЕВ – ГЛ. ЮРИСКОНСУЛТ
ГЕОРГИ ГЕОРГИЕВ – ГЛ.СПЕЦИАЛИСТ ОМПЗБ
ЦЕНА МАВРОВА – ФИНАНСОВ КОНТРОЛЬОР
ОТДЕЛ „АДМИНИСТРАТИВНО ОБСЛУЖВАНЕ“
СТАНКА ВИТКОВА-МИШАЛОВА – НАЧАЛНИК-ОТДЕЛ
ОТДЕЛ „ИНЖЕНЕРНА ИНФРАСТРУКТУРА,БЛАГОУСТРОЙСТВО И ЕКОЛОГИЯ“
инж. ВЕРОНИКА ШОПОВА – НАЧАЛНИК-ОТДЕЛ
СПЕЦИАЛИЗИРАНА АДМИНИСТРАЦИЯ
МАРТИН КАФЕДЖИЯН – ГЛАВЕН АРХИТЕКТ
ОТДЕЛ „УСТРОЙСТВО НА ТЕРИТОРИЯТА, КАДАСТЪР И РЕГУЛАЦИЯ“
арх. КИРИЛКА ДИМОВСКА – НАЧАЛНИК-ОТДЕЛ