ОБЩИНА СТАРА ЗАГОРА
Стара Загора, бул. Цар Симеон Велики № 107 042614614, 042259132, 042614613, 0875126613 z@starazagora.bg http://www.starazagora.bg |
Община Стара Загора се намира в Южна България и е една от съставните общини на Област Стара Загора. Общината има 52 населени места с общо население 160 108 жители (01.02.11 г.). Общината граничи на изток с Община Нова Загора, на юг с Общините Опан и Димитровград, на югоизток с Община Раднево, на югозапад с Община Чирпан, на северозапад с Община Братя Даскалови, на север с общини Мъглиж, Казанлък и Николаево, а на североизток с Община Гурково.
Община Стара Загора заема територия от 1 019,4 км2, покриваща части от живописната Сърнена Средна гора и плодородната Горнотракийска низина. Територията на общината обособена по групи e както следва:
– населени места и други урбанизирани територии – 62 449 дка;
– горски територии – 276 378 дка;
– земеделски територии – 631 338 дка;
– водни течения и водни площи – 17 622 дка;
– територии за транспорт и инфраструктура – 11 968 дка;
– територии за добив на полезни изкопаеми – 19 607 дка.
Средната надморска височина на община Стара Загора е 357 м., като в равнинната част е в диапазона 150 – 180 м., а планинската надморска височина достига 895 м. (връх Морулей). Надморската височина на град Стара Загора е 169 м.
Климатът на градската територия е преходноконтинентален с полъх от Средиземно море. През зимата времето е по – меко и по – топло в сравнение с градовете в Тракийска низина, тъй като Средна гора предпазва от студените северни и североизточни ветрове. В района виреят рядко срещаните в България екзотични дървесни видове кедър, смокиня, магнолия, лавър (дафиново дърво), нар, райска ябълка, бадем, кипарис.
Средната годишна температура е 13°C ( средна януарска +1,0° и средна юлска +24,0°C ) със средногодишна валежна сума 650 мм. Северозападно от Стара Загора на около 16 км. се намират Старозагорски минерални бани, а северно от града на около 15 км. има друг минерален извор в с. Ягода.
Общината е стратегически център в България и на Балканския полуостров. Благоприятното транспортно – географско положение на община Стара Загора и в частност на Стара Загора е едно от важните предимства на общината и важен фактор за нейната конкурентноспособност. Чрез изграденият автомобилен и ж.п. транспорт се осигуряват добри възможности за търговски контакти със страните от Европа, Близкия и Среден Изток.
През територията на Общината преминават важни главни пътища от републиканската пътна мрежа:
– Автомагистрала Тракия – преминава на 10 км. южно от Стара Загора ( с Европейска категоризация Е – 80 );
– I – 5 – Русе – Свиленград ( с Европейска категоризация Е – 85 );
– II – 66 – София – Бургас;
Транспортната инфраструктура е добре изградена. Основните пътни артерии са в много добро състояние. През последните четири години беше рехабилитирана част от общинската / ІV – токласна/ пътна мрежа. Необходими са ремонт и рехабилитация на приблизително 45 % от общинските пътищата ( около 100 км. ), тъй като не са в добро състояние или са без настилка (42,9 км.).
Общата дължина на пътната мрежа в Община Стара Загора е 398,5 км., в това число:
– Републикански пътища:
І – ви клас – 45,68 км.;
ІІ – ри клас – 40,40 км.;
ІІІ – ти клас – 52,42 км.;
– общински пътища / ІV – ти клас/ – 260 км.
Железопътна гара Стара Загора е важен ж.п транспортен възел. Тук се пресичат три от основните железопътни линии от ж.п мрежата на Република България:
– София – Пловдив – Чирпан – Стара Загора – Нова Загора – Ямбол – Карнобат – Бургас/ Варна;
– Русе – Горна Оряховица – Стара Загора – Димитровград – Подкова;
– Русе – Горна Оряховица – Стара Загора – Димитровград – Свиленград.
Община Стара Загора има удобен транспортен достъп до следните пристанища:
пристанище Бургас / Черно море/ – на 180 км. източно от Стара Загора;
пристанище Русе / р. Дунав / – на 235 км. северно от Стара Загора;
пристанище Александруполис /Бяло море, Гърция/ – на 300 км. южно от Стара Загора.
Стара Загора, със своите стопански, транспортно – комуникационни, управленски, културно – просветни, научни, търговски, здравни и други дадености, оказва влияние както върху динамиката и развитието на общината, така и върху цялостното развитие на област Стара Загора и Южния централен район за планиране.