община
Видео
Общини и кметства
Банери
Статии
Община Вълчи дол – живей активно

Вълчи дол е пример за община, която постига високи резултати при изпълнението на своите социални политики.

Александър Александров – моторът за развитие и съзидание на община Ружинци по пътя на промяната! 

Шоуто „Звук и светлина“ е най-популярното и уникално звуково и светлинно шоу в България.
Велинград – много повече от СПА!

Велинград е един от най-големите балнеологични курорти в България и е известен като „СПА столицата на Балканите“.

Посещавали ли сте съкровищата на Петрич?

Есента дойде и застудя.Не и в Петрич!Тук климатът е мек, а времето - приятно за разходка.

22 март – официалният празник на Велико Търново

Велико Търново се намира в централната част на Северна България. 

Община Смолян крие за всекиго по нещо!

Смолян е планински град, който притежава атмосфера, заслужаваща да бъде усетена.

Община Минерални Бани

Разположена  в Източните Родопи, община Минерални Бани разполага с много забележителности и природни красоти.

Велико Търново и аудио-визуалният спектакъл „Звук и светлина“

Велико Търново е един от красивите български градове. Той е столица на Втората Българска държава. 

Какво не знаете за община Цар Калоян?

Община Цар Калоян се състои от 3 населени места: Езерче, Костанденец, Цар Калоян. 

Топ Банери

ОБЩИНА ПЛОВДИВ – РАЙОН СЕВЕРЕН

Пловдив, бул. Цар Борис III Обединител 22 А
032959004, 032901160
info@severen.bg
 http://www.severen.bg

 

 

 

 

 

 

 

История на район Северен

Район Северен (известен още като Кършияка, Каршияка, Каршиака) е един от административните райони на Община Пловдив. Името произлиза от турски език (Karşıyaka – другия бряг) и е свързано с местоположението му на северния бряг на река Марица. Каршияка се състои от кварталите Герджика, Гагарин, Филипово,Тодор Каблешков, Захарна фабрика, Шекера, Гаганица и Армана. Естествен център на района се явява православния храм Св. Иван Рилски (на улица Васил Левски №85), построен през 1931 година.

Съвременното развитие на урбанизираната територия се свързва с развитието на Международния панаир Пловдив, намиращ се в района. Край Панаира активно се строят нови жилищни и търговски сгради, офиси и хотели. Обликът на района се доминира от наличието на три от четирите най-престижни хотела в града – Новотел Пловдив, Санкт Петербург и Марица.

Населението на Район Северен по постоянен адрес към 15 март 2009 година съставлява 54218 жители
В района се намират гимназиите: ФЕГ Антоан дьо Сент-Екзюпери, СОУ Христо Г. Данов, СОУ Пейо Яворов, СОУ Никола Вапцаров, ЕГ Пловдив, ЕГ Иван Вазов, ТХВП, както и училищата СОУ Райна Княгиня, СОУ Димитър Димов и др. В района е и новата сграда на Пловдивския университет Паисий Хилендарски. Присъстват и полудневни и целодневни детски градини (ЦДГ), детски ясли, детски клубове, детски школи, детски кухни, детски и езикови центрове, детски забавачки и детски консултации.

Практикуват и множество детегледачки, частни учители и други специалисти. В района работят и известен брой здравни заведения: АГ Пловдив – отделение към МБАЛ Пловдив (бивша Окръжна болница), различни здравно-профилактични центрове, както и множество частни медицински кабинети (вкл. зъболекарски/стоматологични). В Кършияка развиват дейност и голям брой разнообразни по предлаганите си стоки магазини. Добре представени са хранително-вкусовите и битово-консумативни супермаркети, хипермаркети и бакалии, както и кафенетата, баровете и ресторантите. С построяването на техническо-инструментния хипермаркет „Практикер“ навлизат и по-големите специализирани търговски центрове.

Присъстват и частни открити зеленчуко-плодови и цветарски пазари, агротехически (селскостопански) магазини, електронни и електротехнически магазини и ремонтни центрове, кожаро-кожухарски и обувни магазини. Дейност развиват и промишлени предприятия като хранително-вкусови и консервни фабрики, както и предприятия от сферата на услугите като паркове, хотели, плувни басейни, квартири, компютърни зали и клубове, фризьорско-козметични салони, видеотеки, фото студия и печатарски ателиета, книжарници и книжно-вестникарски щандове, кабелни и сателитни ТВ и интернет доставчици, адвокатски кантори, строително-технически фирми, банки и застрахователни агенции, множество разплащателни центрове.

В Кършияка работят и немалко административни учреждения (и други представителства на държавни институции, напр. полицейско и пожарно управление) и много други.
Район Северен разполага и с малък брой културни центрове, които включват две районни библиотеки и множество частни клубове и граждански организации на доброволнически начала.

Кмет

Инж. Ральо Ралев е роден в гр.Тополовград през 1976 година, живее в гр.Пловдив, район „Северен”. Професионалната си квалификация на инженер-химик получава в Бургаския университет „Проф.д-р Асен Златаров”. Шест години е работил в пловдивската Инспекция по околната среда и водите и три години в РИОКОЗ, сега РЗИ. С решение №472 взето с протокол 27 от 17.11.2011г. на Общински Съвет Пловдив е избран за Кмет на район „Северен” гр. Пловдив.

ПРИЕМЕН ДЕН НА КМЕТА НА РАЙОН СЕВЕРЕН – ОБЩИНА ПЛОВДИВ
ИНЖ. РАЛЬО РАЛЕВ
всеки Вторник от 13:00 до 15:00 ч. с предварително записване
ПРИЕМНИ ДНИ НА РЪКОВОДИТЕЛИТЕ НА ЗВЕНА

Понеделник от 14:00 до 16:00 ч.
Четвъртък от 10:00 до 12:00 ч.

ПРИЕМНИ ДНИ ДЕЛОВОДСТВО

По всяко време на работният ден се приемат граждани при възникнали от тяхна страна въпроси.
От Понеделник – Петък от 8:30 до 12:00 ч. и от 12:30 до 17:00 ч.

 ЦДГ Бреза представи историята на градината

cdg_breza

Педагогическа практика се проведе в ЦДГ Бреза в район Северен на тема Хайде всички с нас да играем в този час! – съобщи кметът на района инж.Ральо Ралев.

Организатор на събитието е РИО – Пловдив в лицето на г-жа Добринка Минева, а многобройни гости на събитието бяха директори и водещи учители от Пловдив и от областта.

С особено внимание бяха посрещнати Заместник-кмета на район Северен г-жа Лариса Кътова, Секретаря на района г-жа Десислава Йорданова и главния експерт Образование и култура г-жа Нели Нончева.

Домакинът на събитието Нели Димитрова – директор на ЦДГ „Бреза”, представи историята на градината и основанията за гордост от екипа на педагозите в нея – почти всички носители на ПКС.

Педагогическата практика беше реализирана в първа възрастова група с образователно направление „Социален свят”. Забавните игри бяха насочени към формиране у децата на разбирането за необходимостта от съвместните дейности на хората, както и изграждане на представи и умения за адекватно социално поведение.

За малчуганите особено емоционално беше да си сътрудничат с възрастните гости, в процеса на което проявяваха грижа за всички участници в игрите и се съобразяваха с груповите норми.

Особено интересно за гостите беше посещението в първа група, където децата работиха на интерактивна дъска и се справиха блестящо с изпитанията, поставени пред тях.

Педагогическата практика приключи с богата презентация, описваща опита на детското заведение в провеждане на дейности съвместно с родителската общност.

Гостите бяха впечатлени от разнообразните идеи и осъществени начинания с родителите и споделиха, че ще отнесат в своите детски заведения наученото и преживяното в този ден в ЦДГ „Бреза”.