ОБЛАСТНА АДМИНИСТРАЦИЯ ВИДИН
Видин, ул. Дунавска 6 094601616 ou_oa@vidin.government.bg http://www.vidin.government.bg |
Област Видин се намира в северозападната част на България и обхваща площ от 3022 кв. км, което представлява 2.7% от територията на Република България. Географското положение на областта векове наред е благоприятствало развитието й като транспортен, търговски, културен и политически център.
Област Видин е входно – изходната врата на Република България за Европа и света. На север областта граничи с Република Румъния, на запад е в съседство с Република Сърбия, на юг е оградена от Стара планина, а на изток граничи с област Монтана. Северната ни граница – река Дунав, обуславя възможността за преки връзки с всички страни от Дунавския басейн.
През областта преминават два транс- европейски коридора – № 4 Крайова /Р. Румъния – Видин – София – Кулата/ и № 7 Рейн- Майн – Дунав.
Територията на областта включва 11 общини: Видин, Бойница, Брегово, Белоградчик, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци, Чупрене.
По данни на Националния статистически институт към месец декември 2016г. населението на област Видин възлиза на 88 867 жители.
Като цяло област Видин се характеризира със запазен природен потенциал, поради липсата на големи производствени предприятия.
Въздух
Източниците на замърсяване на атмосферния въздух на територията на област Видин са промишлеността, горивните инсталации и автомобилния транспорт. Основните промишлени източници са съсредоточени в Община Видин, а в останалите общини замърсяването се дължи основно на бита, при ползването на твърди горива през отоплителния сезон, а така също и на автотранспорта в общините, през които преминават републикански пътища. Източниците са с локално влияние и без съществено въздействие върху качеството на атмосферния въздух.
Води
Наличните водни ресурси на територията на областта са формирани от повърхностни и подземни води. Реките Тимок и Дунав са естествена граница с Република Сърбия и Република Румъния. През територията на областта протичат и вътрешните реки Тополовец, Войнишка, Видбол, Арчар, Скомля и Лом, и техните притоци, характеризиращи се с изразено пролетно пълноводие и стабилно есенно-зимно маловодие.
Най-голям воден басейн е Рабишкото езеро, находящо се в западния край на Предбалкана, непосредствено до пещера „Магурата“. Площта му е около 3,43кв.км. Езерото почти няма водосборен басейн и е безотточно. През 1963г. от западния му край е издигната язовирна стена, с което естественото езеро е превърнато в язовир. Включено е в Рабишката напоителна система като водохранилище, което събира водите на реките Видбол и Арчар.
На територията на област Видин се намират забележителни природни феномени, защитени местности и видове, и множество културно-исторически паметници от всички исторически епохи.
Крепост „Баба Вида“ – Крепостта „Баба Вида” е едно от най-запазените средновековни отбранителни съоръжения в България.
Крепостни стени „Калето” – Поради необходимостта от допълнително укрепване на град Видин, който след 1718г. става граничен за Османската империя, за период от 30 години (1690-1720) се изгражда т.нар. „Кале“ – крепостни стени, които са ограждали града от всички страни
Римска крепост „Калето” – Белоградчик – Градежът на крепостта показва най-малко три строителни периода: римски и византийски – от І до VІв., византийски и български – от VІІ до ХІVв., османски – от 1805 до 1837г.
Римска крепост „Кастра Мартис” – Кула – Кастра Мартис е късноримска крепост, чиито останки се намират в центъра на град Кула.