НАЦИОНАЛНА ГАЛЕРИЯ
гр. София, пл. Св. Александър Невски, ул. 19-ти февруари 1 029884922, 029800073 nag.bg@abv.bg https://nationalgallery.bg |
Националната галерия, създадена през 1948, е най-големият художествен музей в България с над 41 000 произведения на живописта, скулптурата, графиката, декоративното и съвременното изкуство. Притежава най-богатата сбирка от християнско изкуство по българските земи (ІV – ХІХ в.), едни от най-добрите постижения на българските майстори от Възраждането до наши дни, образци на европейското изкуство (XV – XX в.) и уникални творби от Азия, Африка и Америка.
Галерията обединява Квадрат 500 (пл. „Св. Александър Невски“, ул. „19-ти февруари” № 1) с представителна експозиция; Двореца (пл. „Княз Aлександър I“ № 1) – зали за временни изложби; Музея за християнско изкуство в криптата на храм-паметника „Св. Александър Невски”, Музея на социалистическото изкуство (ул. „Лъчезар Станчев“ № 7), Софийски Арсенал – Музей за съвременно изкуство (бул. „Черни връх“ № 2) и къщите-музеи на Вера Недкова, Никола Танев и Иван Лазаров.
Мисия
В съответствие със съвременните тенденции и практики, Националната галерия определя своята мисия на музей, открит за публиката, който съхранява, изучава и обогатява националната колекция от българско и чуждестранно изкуство за настоящите и бъдещите поколения.
Стратегическите ни цели са:
– Представянето на колекцията в съответствие с най-високите музейни и научни стандарти и стимулирането на познанието за нея;
– Развитието на музея като съвременен художествен център – форум на различни културни перспективи, на контакти и влияния, които свързват България със света.
Структура
Националната галерия е държавен културен и научен институт с национално значение на бюджетна издръжка. Управлява се от директор, назначен от министъра на културата въз основа на конкурс. Дирекционен съвет подпомага директора при формулирането на стратегическата посока на развитие на галерията и в неговите административни и организационни функции.
Отделите „Съхранение и регистрация на колекцията“ към направления „Българско изкуство“ и „Чуждестранно изкуство“ са отговорни за съхранението, експонирането, каталогизирането и общото образователно представяне на колекциите, а отделите „Изследване и представяне на изкуството” – за тяхното изучаване и популяризиране. В отделите работят специалисти в сферата на история на изкуството, културология и археология.
Отделът „Опазване и дигитализация на движими културни ценности и произведения на съвременното изкуство” осигурява доброто състояние на произведенията и заснемането им, както и достъпа до научния архив и библиотеката. В лабораторията по консервация и реставрация работят опитни специалисти.
Направление „Филиали. Организация експозиции“ отговаря за функционирането на: Двореца – филиал за временни изложби , Музея за християнско изкуство в криптата на храм-паметника „Св. Александър Невски“, Музея на социалистическото изкуство, Софийски Арсенал – Музей за съвременно изкуство и къщите-музеи. В работата си те се подпомагат от отделите „Организация на експозициите“ и „Информация и обслужване на публиката”.
Направление „Администрация и финанси“ извършва всички счетоводни операции с бюджетната субсидия и други финансови средства, управление и развитие на човешките ресурси, поддръжка на материалната база.
Направление „Комуникации“ развива международните контакти и връзките с обществеността, маркетинга и образователните програми на галерията.
ПОСЕЩЕНИ: