КМЕТСТВО ЦАРИМИР
![]() |
![]() ![]() ![]() ![]() |
Царимир е село в Южна България. То се намира в община Съединение, Област Пловдив. На 25 км. северно от град Пловдив. Името на селото до 1934 година е Даутларе.
Царимир е село, богато на история. Преди време царимирци са живеели в две махали, разделяни от главния път. Едните били маджури, а другите капуци. Дълги години двете съседни махали били в конфликт.
Било невъзможно да си вземеш булка или мъж от другата махала. Даже имали две гробища, две училища и два магазина за хляб.
И всичко това продължило толкова дълго, че историята не си спомня каква била причината, довела до тази кавга. Сега е останал само спомена и всички гледаме с присмех на това, което са правели нашите дядовци и баби.
Днес всички царимирци са сплотени. Основните поминъци в селото са животновъдството и земеделието. В района има няколко овощни градини. Всеки един празник се празнува по царимирски – с песни, танци и най-вече глъчка до зори.
Селото има много красива стара църква, читалище с безплатен интернет за ползване от всички и аязмо с лековита вода за очите, няколко хранителни магазина и кафенета, кабелна телевизия и интернет, много добре поддържан стадион, на който се провеждат редовно срещи на футболния отбор Тракия от село Царимир.
Наблизо се намира язовир Пясъчник, няколко местни развъдници за риба – чудесни мeста за почивка и успешен риболов. Има и местна ловна дружина. Оркестър Царимир радва любителите на народната музика със своите изпълнения.
Родом от Царимир са много българи, прославили България, като Асен Златев – удостоен със званието Почетен гражданин на Пловдив през 2000 година. Иван Недялков Стоицов – световния шампион по вдигане на тежести и др.
Около селото се намират тракийски надгробни могили. Едната се нарича Кушутепенска могила и се намира на 1,5 км. източно от селото и Рошава могила разположена на север. Селищата са датирани от края на бронзовата и началото на старожелязните епохи.