община
Видео
Общини и кметства
Банери
Статии
Община Вълчи дол – живей активно

Вълчи дол е пример за община, която постига високи резултати при изпълнението на своите социални политики.

Александър Александров – моторът за развитие и съзидание на община Ружинци по пътя на промяната! 

Шоуто „Звук и светлина“ е най-популярното и уникално звуково и светлинно шоу в България.
Велинград – много повече от СПА!

Велинград е един от най-големите балнеологични курорти в България и е известен като „СПА столицата на Балканите“.

Посещавали ли сте съкровищата на Петрич?

Есента дойде и застудя.Не и в Петрич!Тук климатът е мек, а времето - приятно за разходка.

22 март – официалният празник на Велико Търново

Велико Търново се намира в централната част на Северна България. 

Община Смолян крие за всекиго по нещо!

Смолян е планински град, който притежава атмосфера, заслужаваща да бъде усетена.

Община Минерални Бани

Разположена  в Източните Родопи, община Минерални Бани разполага с много забележителности и природни красоти.

Велико Търново и аудио-визуалният спектакъл „Звук и светлина“

Велико Търново е един от красивите български градове. Той е столица на Втората Българска държава. 

Какво не знаете за община Цар Калоян?

Община Цар Калоян се състои от 3 населени места: Езерче, Костанденец, Цар Калоян. 

Топ Банери

КМЕТСТВО ОБЗОР

ScreenHunter 1837  Обзор, общ. Несебър, ул. Иван Вазов 2
 05632247, 05632208
kmetstvo_obzor@abv.bg
 http://www.obzorcity.com

 

 

 

 

 

 

 

ScreenHunter 1838Град Обзор се намира на границата между Бургаска и Варненска област. Разположен е в залив, който започва на север от нос св. Атанас, а на юг достига до Еминската планина. За превръщането на града в перспективен курорт допринася невероятното съчетание между море и планина.

Курортното селище се намира на панорамния път, свързващ южното и северното Черноморие, на 53км. южно от град Варна, на 6км. от град Бяла. От град Бургас е отдалечен на 75км., а от град Несебър – на 37км.

Плажната ивица на курорта е дълга около 10км. и широка от 20м. до 60м. Особено красиви са южният плаж и плажът „Иракли”. Пясъкът е финозърнест със златист цвят.

След долината на река Луда Камчия, билото на Стара планина достига долината на река Двойница. По нея планината завършва край град Обзор. Еминската планина е една от последните от веригата Стара планина. Тя е широка и ниска /600м, а на места под 400м/. Спуска се стръмно към долината на река Хаджийска и завършва в Черно море със стръмна скала, висока 60м. на нос Емине.

Старопланинският черноморски бряг е изрязан в понижаващите се на изток планински вериги, ориентирани в посока изток-североизток.

 

 История

Многобройните архитектурни и керамични фрагменти, останки от крепостни стени и колони, свидетелстват за хилядолетната история на град Обзор.

През 510 г. пр. Хр. била основана първата колония – Месембрия (Несебър), а скоро след това преселници от Месамбрия основават нова морска колония Навлох (град Обзор).

Плиний Стари посочвал друго име за Навлох – Хелиополис /Слънчев град/. В римски пътеводители се споменава за крепост, защитена от яки стени и играеща важна роля по Понтийския път от Бизантион, който пресичал Странджа край брега на Черно море и свързвал Анхиало със земите на север до река Дунав. Името на селището в този пътеводител било Храм на Юпитер. В крепостта се влизало през северна и южна порта. В центъра й, където сега се намира площадът на град Обзор, бил построен красив Храм на Юпитер, който дал и името на селището.

През ІV век Анхиало бил епископски център и оказал силно въздействие върху развитието на съседния Хелиополис, който вече се наричал Теополис /Град на Бога/.  През 395г. на мястото на Източната Римска Империя се появила Византия и започнало проникването на християнството. Град Анхиало (Поморие) става епископски център и оказва силно въздействие върху развитието на съседния Хелиополис, който вече се наричал Теополис /Град на Бога/.

През 6-7 век тук идват славяните, а след тях и прабългарите. През 681г. се създава Българската държава.

Тук минавала границата с Византия, по протежението, на която били построени множество защитни валове. Векове наред тук са се водели непрестанни битки между българи и ромеи. През 1366г. граф Амедей Савойски разрушил всички черноморски крепости. Тяхната участ споделил и Теополис – било опустошено цялото крайбрежие без град Варна.

През ХІІІ век крепостта, намираща се на около 2 км. от селището с формата на квадрат получила името Козяк, което постепенно изместило името Теополис. Руините на крепостните основи и останки от кули по ъглите личат и в наши дни в местността Калето. Името на крепостта днес носи съседен връх.

След падането на българските земи под турско робство, завоевателите кръщават селището с наименованието Гьозлю /Красивото/, което през 16 век било променено на Гьозекен /Хубав изглед, Всеглед/. След разгрома на Преображенското въстание, както и след войните през 1913 – 1918г. тук се заселват много българи от Тракия.

През 1934г. името на село Гьозекен било заменено със село Обзор, през 1935г – с Козякград, а през 1936г. отново го нарекли село Обзор, което наименование с гордост носи и до днес.

В град Обзор са открити римски и византийски монети, амфори и др. Някои от откритите колони и капители се намират в лапидариума, уреден в малка градина край централния площад. Особен интерес представлява капителът с изображение на риба. В Археологическия музей в София се съхраняват антична глава- един от най-ценните експонати, намерен в Обзор и амфора, направена от червена глина, дълга 23см, която по форма напомня вретено и има тясно и високо гърло с две дъговидни дръжки. Особен интерес представлява намереният на вала край град Обзор камък с изсечени върху него старобългарски знаци.

В края на 2011г. по време на изкопни работи за ремонт на водопреносната мрежа, работници от ВиК се натъкнаха на останки от автентична римска баня. Банята е военна, с дължина около 40м., много добре запазена, което рядко се случва за находки от римския период. Останките са едва на 15 см. под асфалта и досега са били неразкрити, тъй като в тази част на града не е имало изкопни работи. В началото на месец април 2012г. стартират археологически разкопки на тази уникална находка.

 

След долината на река Луда Камчия, билото на Стара планина достига долината на река Двойница. По нея планината завършва край град Обзор. Еминската планина е една от последните от веригата Стара планина.

Тя е ниска и широка /600м., а на места под 400м./Спуска се стръмно към долината на река Хаджийска и завършва в Черно море със стъмна скала, висока шестдесет м. на нос Емине.

Старопланинският черноморски бряг е изрязан в понижаващите се на изток планински вериги, ориентирани в посока изток-североизток.

 

ScreenHunter 1839Предимства на града

Град Обзор е малко, тихо и уютно курортно селище, разположено на българското черноморско крайбрежие с обширни плажове,чист въздух, гостоприемни хора, многобройни възможности за отдих и развличения, което благодарение на своите прекрасни природни дадености е една от най – притегателните туристически морски дестинации. През последните години във връзка с отварянето на границите, нарасналия брой на чуждестранните и местните туристи  и техните нужди, градът се превърна в модерен морски курорт. Наред с новопостроените луксозни хотелски комплекси, се направиха и подобрения в частния сектор, откриха се множество ресторанти, клубове и нощни барове.
Селището предлага многообразен туристически продукт, чиито основни характеристики са:

– дългата близо 10 км. плажна ивица с фин златист пясък, която се счита за една от най-дългите плажни ивици на българското Черноморие;
– зелената щедрост на спускащата се към морето Стара планина, където гостите на града може да се разходят и да открият прохлада и отмора;
– уникалната комбинация от морски и ниско планински климат, която е подходяща за лечение на различни заболявания на дихателната и нервната система, на опорно-двигателния апарат, алергии, ларингити, хронични бронхити,  и предлага възможности за туризъм  през всеки годишен сезон ;
– близостта до плажа – разстоянието от най-отдалечената точка на града до морето е 10-15мин. пеша
изворите с лековита минерална вода;
– близостта на курортното селище до  най-големите градове на българското черноморско крайбрежие – морската столица Варна, намираща се на 53км. от Обзор и Бургас – на 79 км. разстояние;
– добре развитите транспортни връзки и инфраструктура в града, близостта до летищата в Бургас и Варна, до жп гарите, лесният достъп до автобусния транспорт, удобството на таксиметровите услуги;
– разнообразните възможности за настаняване в града – кокетни семейни къщи за гости, еднозвездни, двузвездни, тризвездни и четиризвездни хотели, огромни луксозни хотелски комплекси, готови да задоволят нуждите и на най-претенциозните си гости;
–  многобройните възможности за забавление – барове, ресторанти, механи и кафенета
– удобните условия за почивка с деца – освен благоприятния здравословен климат, курортът разполага с лунапарк, детски площадки и атракциони, обширни прохладни паркове;
– вкусната кухня;
– автентичният фолклор, богатият културен живот на град Обзор със спазването на многовековните традиции и обичаи;
– хилядолетната история на град Обзор – тук още от древността са съжителствали различни племена и народи – траки, римляни, византийци, прабългари, славяни, турци, чиито бит и традиции са оставили богато историческо и културно наследство. В града са открити много римски и византийски монети, капители, керамични съдове и др., някои от които се съхраняват в Археологическия музей в София, а други могат да се видят в централния парк на курортното селище;
– започналите през 2012г. археологически разкопки в града, където може да се видят части от стени от автентична римска баня, датираща  от 4-6в. от н.е.;
–  изключително благоприятното съчетание между цените и качеството на предлаганите туристически услуги;
–  възможността гостите на града да наблюдават многобройните провеждани международни фестивали;
–   многобройните варианти за спортуване – тичане, колоездене, плажен волейбол, плуване, сърфиране, гмуркане, каране на джетове и водни ски  за тези, които по време на своята годишна или седмична почивка обичат да съчетават полезното с приятното;
–   сигурността и спокойствието в град Обзор, където липсват шумът и суетата на големите пренаселени курортни комплекси;

Град Обзор е селище с богата история, традиции и култура, където в чудна прегръдка се събират море, златисти, безкрайни плажове и зелени планински хълмове. Тук, на това благословено от Бога и дарено на хората място, бихте прекарали по уникален и незабравим начин своята почивка и повярвайте, бихте се върнали отново.

 

Туризъм:

ScreenHunter 1840Църквата

Християнската религия още от древни времена е пуснала дълбоки корени в нашето селище.

След разпъването на Исус Христос на кръста, учениците му тръгват по всички краища на света, за да разпространяват христовата вяра. През нашите земи минава Андрей Първозвани и основава тук в средата на І в. от н.е. Християнска община. От този период в Обзор са намеренти и запазени два уникални експоната:

шестораменен патриаршески кръст, т.нар. древноегипетски символ на живота Анх /с експертиза от Британския музей/, който е най-старият намерен християнски символ в цяла Европа
тухла със стилизовано изображение на риба, датираща от същия период. До средата на ІVв. рибата е символ на християнството.

През 2004 година храм “св. Йоан Предтеча” е изцяло реставриран, а от 2010г. със средства на църквата и с помощта на дарители започна изографисването му.

Първомайска поляна

Тези, които предпочитат  планината и са решили да избягат от горещините, шума и суетата на морското курортно селище, могат да се насладят на прекрасната природа в местността „Първомайска поляна”, намираща се в северозападните покрайнини на град Обзор.

По асфалтиран път може да се стигне пеша или с автомобил до местността „Габъра”, откъдето ще затаите дъх пред открилата се величествена панорамна гледка към града.

Оттук се тръгва пеша по пътека, обградена с девствена растителност и свеж прохладен въздух с мирис на бор. След 200м. вдясно има разклонение от пътеката, по което, ако поемете, ще стигнете до местността „Аязмото”, където сред туристически заслон с обезопасено огнище и маса, и чешма с прохладна изворна лекувита минерална вода може да поседнете и да отдъхнете, и да се потопите в чудно безгрижие и безметежност, което само планината може да подари.

Първомайската поляна се намира на 300м. по-нататък. Тя е с обща площ приблизително 2 дка и средна надморска височина 65м. На Първомайската поляна също има извор с минерална вода.

Встрани от поляната, по тясна пътечка, се стига до красив планински водопад. Заставайки край водопада, невъзможно е човек да остане безразличен към великолепната гледка. Падащата от височина 10м. вода се разбива в скалистото легло на рекичката и образува блестящи фойерверки от ситни водни капчици. Несъмнено през летния сезон най-атрактивно и разхлажда