КМЕТСТВО ДРАГОМИР
![]() |
![]() ![]() ![]() ![]() |
Драгомир е село в Южна България. То се намира в община Съединение, Област Пловдив.
Драгомир е разположено в Южен-Централен район, в подножието на Средна гора, в непосредствена близост до язовир Пясъчник, Старосел, Панагюрище, Копривщица, Красновски бани, Хисар.
Надморската височина на селото е от 300-499м., като района е хълмист и в комбинация с подходящите почви и климатични условия е добра предпоставка за отглеждането на качествено грозде.
В село Драгомир се намира църковният храм Свети Димитър. По сведение на архитекта на митрополията в гр. Пловдив църквата е построена върху основите на стара църква, съществувала още от времето на турско робство.
През 2005 година, използвайки основите на вече съществуващият храм Свети Димитър родолюбиви драгомирци със собствени пожертвования и дарения възродиха храма отново, който беше осветен на 08.05.2005 година от Пловдивския митрополит Арсений.
Народно читалище Искра- село Драгомир е създадено на 23.10.1931 година по инициатива на младия учител Петър Боев и някои будни младежи от селото. Библиотеката при читалището към днешна дата разполага с общо 6 750 тома книги.
Местни празници и обичаи, провеждани от читалището: Трифон зарезан- 14.02.- деня на лозаря се отбелязва с ритуално зарязване на лозята, тъй каторайона по традиция е лозарски. Пролетен карнавал Джумал- 22 март / в миналото/. Местен събор- 06.05.- Гергьовден.
В района около селото са разположени множество лозови масиви, в които преобладават винените сортове: мерло и каберне. В Драгомир се произвеждат едни от най-добрите домашни вина в Пловдивския регион.
Интересно е наименованието на една от махалите в селото. Името и е :Кършията. Възрастните жители на Драгомир , твърдят , че то е производно от турското-Кърши яка (бъл:от другата страна). Поради факта , че за да се стигне да тази махала се минава през мостче, под което тече малка река.
От север средногорските върхове , пазят селото от студените ветрове, а Родопите спират Южняка. В настъпващата нощ забулени в сив воал остават 3-те хълма: Кара тепе, Дончова могила и Русински връх, в пазвите, на което от векове е скътано родното ни село Драгомир, където и да отидем, копнеем за него.
Истински подем в културно и духовно развитие на селото дойде, след като за библиотекар и секретар на читалището е назначена Спаска Атанасова Мирчева . Повече от двадесет години всички театрални и амодейни състави са минали под нейно ръководство.
През 2011 година е избрана за трети път за кмет на селото Даниела Русева изключителна личност, енергична, находчива жена, човек с интелект. Неслучайно хората и се възхищават, защото по нейно настояване и през нейно кметуване беше докарана питейна вода от 15 км. от град Съединение.
Другата известна личност в селото е поета, общественика, естета, политика – Атанас Ангелов Атанасов , завършил с отличие висшето си образование, написал поемата Луди млади която започва така : Ситни листа падат вече , двадесето лято отшумя , птичка малка към небето в жал по летото хвръкна. В село Драгомир е роден и завършва основното си образование проф. д-р Никола Петков Зяпков.
Той е известен специалист по алгебра и теория на числата. Автор и съавтор е на пет учебника за университетите и на над петдесет научни публикации. Създава научна школа по алгебра в Шуменския университет , която е известна на научните среди в света. В село Драгомир е роден Христо Георгиев Игнатов – световен младежки шампион по Борба.