КМЕТСТВО ГОЛЯМ ЧАРДАК
![]() |
![]() ![]() ![]() ![]() |
Голям чардак е село в Южна България. Намира се в община Съединение, област Пловдив.
Намира се в Горнотракийската низина, в долината на река Пясъчник. Климатът е преходноконтинентален, а почвите са плодородни и богати на хумус.
До 1878 година името на селото е Български чардак Единственото село с българско име през турското робство. Селото има свой представител на Оборищенското събрание (1876 година), а негови жители взимат участие в Априлското въстание. От старото село стои само кръстът на старата църква Св. Никола.
Улиците в селото не са асфалтирани, с изключение на пътя Голям чардак – Съединение и Малък чардак – Неделево (част от път 606). Съществува черен път към Царимир, който пресича без мост река Пясъчник.
Съществуват автобусни връзки към Пловдив и Съединение.
ОУ Христо Ботев (закрито през 2008 година), читалище Обзорник (за известно време носи името Стоил Кашилски), основано през 1927 година, паметник на Съветската армия, здравен участък, целодневна детска градина Авлига, водоскок, хоремаг, пивница Синдбад, църква Света Петка (1880).
Зърно и зеленчукопроизводство, животновъдство. По-голямата част от населението разчита на пенсии, социални помощи и отчисления от местния кооператив.
В селото има фурна към кооператива. През 2009 година къпалнята е преустроена на универсален магазин.
По улиците на селото няма означение за имената им и не е известно дали всички са наименовани.
В интернет се срещат точни адреси на учреждения в Голям чардак, което показва, че все пак имена има, макар и да не се използват от местното население. От 2008 година в селото се извършва сметосъбиране и сметоизвозване.