община
Видео
Общини и кметства
Банери
Статии
Община Вълчи дол – живей активно

Вълчи дол е пример за община, която постига високи резултати при изпълнението на своите социални политики.

Александър Александров – моторът за развитие и съзидание на община Ружинци по пътя на промяната! 

Шоуто „Звук и светлина“ е най-популярното и уникално звуково и светлинно шоу в България.
Велинград – много повече от СПА!

Велинград е един от най-големите балнеологични курорти в България и е известен като „СПА столицата на Балканите“.

Посещавали ли сте съкровищата на Петрич?

Есента дойде и застудя.Не и в Петрич!Тук климатът е мек, а времето - приятно за разходка.

22 март – официалният празник на Велико Търново

Велико Търново се намира в централната част на Северна България. 

Община Смолян крие за всекиго по нещо!

Смолян е планински град, който притежава атмосфера, заслужаваща да бъде усетена.

Община Минерални Бани

Разположена  в Източните Родопи, община Минерални Бани разполага с много забележителности и природни красоти.

Велико Търново и аудио-визуалният спектакъл „Звук и светлина“

Велико Търново е един от красивите български градове. Той е столица на Втората Българска държава. 

Какво не знаете за община Цар Калоян?

Община Цар Калоян се състои от 3 населени места: Езерче, Костанденец, Цар Калоян. 

Топ Банери

Какво не знаете за община Цар Калоян?

1Североизточна България – тази така очарователна част от страната ни! Всички знаем къде се намира област Разград като и прославилия я из цял свят футболен отбор Лудогорец. Чували ли сте, обаче, за община Цар Калоян, която граничи с общините Разград, Ветово, Иваново и Попово?

За общината
Община Цар Калоян се състои от 3 населени места: Езерче, Костанденец, Цар Калоян като административният й център е град Цар Калоян. Градът е разположен в североизточната част на Дунавската равнина, през която тече река Торлашки Лом, наричана още Хлебаровска и Царкалоянска.Тя извира от село Езерче, преминава през Цар Калоян, след което се влива в река Бели Лом. Климатът тук е умерено-континентален. Това благоприятства и заселването на района като първите писмени документи, в които се споменава за с. Торлак (старото име на гр. Цар Калоян ), са от средата на XV век. Основен поминък по онова време е скотовъдството, а населението на Торлак е българско. В края на 17 в. започва интензивно изкореняване на горите, поради бързото нарастване на броя на населението, като сега обработваемата земя е 42000 дка.

Паметници на културата
В района са намерени следи от различни култури. Тракийски са селищните и надгробните могили. Останки от укрепление и мраморен релеф на богинята на земеделието и плодородието Церера дават сведения за живот през римското владичество. В местността Расате са открити накити, битови предмети и строителни материали, характерни за Първата българска държава. От Втората българска държава са изсечените от скалите църква и манастир и находка от сребърни монети от времето на цар Иван Шишман. На север от града в близост до река Бели Лом има запазени останки от скален манастир. В община Цар Калоян има множество паметници на културата, а музея и етнографска сбирка за бита в общината и живописните картините не са за изпускане.

Община Цар Калоян днес…3
•    Основен отрасъл е селското стопанство, като преобладава растениевъдството: отглеждане на зърнени и технически култури, овощарство и зеленчукопроизводство. В последните години се развива рибовъдство и биволовъдство. В Цар Калоян и в с. Езерче функционират няколко млекопреработвателни предприятия и мелници. Добре развита е обувната и шивашката промишленост.
•    Празникът на Цар Калоян „Калоянови дни“ е на 24 август. Отбелязва се с разнообразни спортни състезания, песни, танци, скара-бира и панаирната програма.
Независимо дали причината да желаете да посетите това великолепна кътче от Българя е бизнес или туризъм няма да останете разочаровани от възможностите, които община Цар Калоян предлага.