община
Видео
Общини и кметства
Банери
Статии
Община Вълчи дол – живей активно

Вълчи дол е пример за община, която постига високи резултати при изпълнението на своите социални политики.

Александър Александров – моторът за развитие и съзидание на община Ружинци по пътя на промяната! 

Шоуто „Звук и светлина“ е най-популярното и уникално звуково и светлинно шоу в България.
Велинград – много повече от СПА!

Велинград е един от най-големите балнеологични курорти в България и е известен като „СПА столицата на Балканите“.

Посещавали ли сте съкровищата на Петрич?

Есента дойде и застудя.Не и в Петрич!Тук климатът е мек, а времето - приятно за разходка.

22 март – официалният празник на Велико Търново

Велико Търново се намира в централната част на Северна България. 

Община Смолян крие за всекиго по нещо!

Смолян е планински град, който притежава атмосфера, заслужаваща да бъде усетена.

Община Минерални Бани

Разположена  в Източните Родопи, община Минерални Бани разполага с много забележителности и природни красоти.

Велико Търново и аудио-визуалният спектакъл „Звук и светлина“

Велико Търново е един от красивите български градове. Той е столица на Втората Българска държава. 

Какво не знаете за община Цар Калоян?

Община Цар Калоян се състои от 3 населени места: Езерче, Костанденец, Цар Калоян. 

Топ Банери

ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ВЕЛИНГРАД

ScreenHunter 3519 Велинград, кв. Каменица, ул. Владо Черноземски 4
035952591, 0879506022
im_vel@abv.bg
 http://museum.velingrad.eu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ScreenHunter 5081Музей с вековна история, съхраняващ свидетелства за хилядолетното минало на Северозападните Родопи. Научен, културен и образователен институт, който със своите фондове и многообразни експозиции предоставя възможност да бъде популяризирано и опознато от обществото културно-историческото и природно наследство на региона.
Най-бързият начин да опознаеш и оцениш богатото културно наследство на региона е посещението на Исторически музей – Велинград.
Музеят разполага със специално построена през 1982г. сграда с обширни и удобни за експониране зали. В конферентната зала се организират различни културни прояви, делови срещи и конференции.
В залите на музея са подредени четири постоянни експозиции:
* Мемориална експозиция „Вела Пеева“ – патрон на Велинград, подредена в родната й къща.
* Етнографска експозиция “Планината гостоприемен дом”
* Експозиция “Великденски писани яйца”
* Експозиция “Николай Гяуров – великият бас”
Подредена е и Фото-документална изложба от проучванията и археологически артефакти от тракийско светилище на връх „Острец“. Ежегодно музеят представя десетки временни изложби, както от своите фондове, така и гостуващи от други музеи и културни институти. Беседата е на български, руски и английски език.
На щанда се предлагат картички, сувенири, печатни издания. Музеят организира образователни програми, изготвя исторически справки, извършва консултации на учащи и студенти, предоставя богатия фонд на специализираната си библиотека. Като допълнителна атракция, музеят предлага на туристите „АТЕЛИЕ ЗА ИЗПИСВАНЕ НА ВЕЛИКДЕНСКИ ЯЙЦА С ВОСЪК” и демонстрация на традиционни занаяти от утвърдени майстори-занаятчии.
Исторически музей – Велинград е активен участник в НД “100 национални туристически обекта” под № 55
От 1996 г. в структурата на музея е и Художествена галерия “Цвета Шуманова”, Велинград, ул. „Васил Априлов“№7. С богатата си художествена сбирка и многолика творческа дейност тя е любимо културно средище за жителите и гостите на Велинград.

 

 

 

 

Началото на музейното дело в Чепинския край е поставено през 1909 г. от учителя и общественика Христо Масларов. По негова инициатива към читалището в с. Каменица е създаден Археологически музей, утвърден от Министерство на просвещението. През следващите десетилетия в училищни и читалищни музейни сбирки в Лъджене и Чепино се събират много свидетелства за миналото на този район. През 1948г. трите села се обединяват в град под името Велинград. На тази основа през 1951г. е създаден Градски исторически музей.

Istoricheski-muzei1По-късно той се преобразува в Къща – музей “Вела Пеева”. С решение на Министерство на културата от 1991 г. отново се променя статутът му на Исторически музей – Велинград. Музеят разполага със специално построена през 1982 г. сграда с обширни и удобни за експониране зали.

Оформени са следните отдели: Археология, Възраждане, Етнография, Нова и Най-нова история и Художествен отдел. В тях се съхраняват и проучват повече от 21 000 археологически находки, предмети от стария бит, икони, старопечатни книги, лични вещи и архиви на известни личности, снимки и документи.

Музеят фигурира в списъка на „100-те национални туристически обекта на България” и в каталога „Музеите на света”, Мюнхен, Германия.

 

 

ДЕЙНОСТИ

 

 

ВЕЛИКДЕНСКИ ПИСАНИ ЯЙЦА

В основата на този проект на Исторически музей – Велинград и неговите партньори залегна една вековна традиция, запазена в Чепинско. Изписването на великденски яйца с писалка и восък се оказа благодатна територия за нашите инициативи. Повече от десет години ние представяме чрез различните направления в образователната програма съхраненото минало и динамичното настояще на тази характерна техника.

Нейното скромно начало бе поставено с направата на първата изложба за великденските писани яйца от Велинград и Ракитово през далечната 1993 г. При гостуването й в Етнографски музей – Пазарджик през 1994 г. се реализираха и първите демонстрации, представящи восъчната техника.

През 1999 г. програмата продължи с гостуване на изложбата в Етнографски музей – Пловдив и с демонстрация на техниката от майсторка от Велинград. През 2000 г. се проведе първият конкурс сред учениците на Велинград и гостуването на наградените в София. От 2003 г. в музея се провеждат ежегодни ателиета за обучение на деца от Велинград. Интересен елемент от програмата са работилниците за писани яйца, съпътстващи изложбите или самостоятелно провеждани в музеите.

От тогава до сега всяка година в програмата са включени ателието в Исторически музей Велинград, изложбите, демонстрациите по страната и в чужбина, конкурса, и работилниците за традиционно писани яйца. Всички те са насочени най-напред към децата, същевременно и към всички, които са привличани от магията на традицията. През изминалите години изложбите бяха представени в музеите на над 30 града от страната.

Така десетки хиляди посетители във Велинград и в страната станаха съпричастни към красотата на писаните великденски яйца от Чепинския край и страстни почитатели на техниката за тяхната украса. Преобладаващо желаещи да се включват в ателиетата и работилниците са децата, но често и възрастните вземат участие – първоначално плахо, а след това с ентусиазъм се впускат в усвояването тайните на писаните яйца.

 

 

Работно време с посетители: от 09:00 – 17:00 часа
Почивeн дeн: неделя